اخبار استان بوشهر

غارت و خرابکاری سربازان اسرائیلی در غزه

خلیج فارس:از زمان آغاز عملیات زمینی اسرائیل در غزه تصاویری از نیرو‌های نظامی اسرائیلی در حال انجام اقدامات خشونت آمیز و تحریک آمیز که به نظر می‌رسد ارتباط چندانی با پیشبرد هدف اعلام شده آنان یعنی نابودی حماس نداشته منتشر شده اند. این اقدامات شامل دزدی، تخریب کسب و کار‌ها و اموال، خرابکاری و نصب نماد‌های اسرائیلی و یهودی در سراسر محله‌های غزه بوده اند. تحلیلگران معتقدند این نوعی جنگ روانی است. در یکی از نمونه‌های دزدی سربازی اسرئیلی رجزخوانی می‌کرد که یک گردبند نقره را از غزه دزدید تا آن را به دوست دخترش در اسرائیل هدیه دهد و به خاطر این کار به خود می‌بالید. سرباز دیگری فرشی را از خانه یک فلسطینی دزدیده بود. در پستی که در یک گروه محبوب در فیس بوک به اشتراک گذاشته شد یک افسر اسرائیلی از ضبط تعدادی لوازم آرایش مهر و موم شده برای بردن به اسرائیل به عنوان “هدیه از غزه” ابراز خوشحالی کرد.

به گزارش«خلیج فارس» به نقل از فرارو، در بخش نظرات آن پست در فیس بوک نوشته شده بود: “بهتر است این پست را حذف کنید باعث بدنامی ما می‌شود. این را نمی‌گویم بدان خاطر که به زنان غزه اهمیت دهم. اصلا برایم مهم نیست. اصلا نمی‌خواهم آنان روز روشن را ببینند. من به سربازی که ممکن است بخاطر این کار محاکمه شود و به شهرت ارتش اسرائیل اهمیت می‌دهم”.

در همین حال، یک نوازنده فلسطینی گفت پس از آن که یک سرباز اسرائیلی گیتارش را دزدیده و بر روی آوار خانه ویران شده اش در شمال غزه با آن آهنگی را نواخته بهت زده شده بود. در ویدئویی دیگر در یک مغازه فلسطینی فروش کادو که به طور کامل ویران شده به نظر می‌رسد یک سرباز اسرائیلی در حال زیر و رو کردن لباس‌های زیر یک زن است و عبارات تحقیرآمیزی را درباره او بیان می‌کند.

کلیپ دیگری نشان می‌دهد که سربازی در حال آتش زدن مواد غذایی و از بین بردن آب می‌باشد که در غزه به کالایی کمیاب تبدیل شده است. “لاله خلیلی” چهره دانشگاهی و محقق در دانشگاه اکستر می‌گوید: “تاریخچه‌ای طولانی از حمله و تخریب گری سربازان اسرائیلی علیه خانه‌های فلسطینیان وجود دارد. در جریان رخداد موسوم به نکبت و جنگ‌های متوالی رخ داده در سرزمین‌های تاریخی فلسطین هم چنین در لبنان در اوایل دهه ۱۹۸۰ میلادی و در سرزمین‌های اشغالی فلسطینی طی تهاجم‌های پیاپی چنین رفتار‌هایی از سوی سربازان اسرائیلی رایج بوده اند. سربازان اسرائیلی گرافیتی‌هایی را بر روی دیوار‌ها خلق می‌کنند که در آن اغلب از زبانی کاملا خشونت آمیز و حتی با ماهیت تشویق نسل زدایی علیه فلسطینیان استفاده می‌کنند. آنان در آشپزخانه خانه‌های فلسطینیان مدفوع می‌کنند، اقلام شخصی با ارزش را غارت کرده و اشیاء و وسایل روزمره ساکنان فلسطینیان را از بین می‌برند و از خودشان عکس‌های پیروزمندانه می‌گیرند”.

گسترش انتقاد به این کلیپ‌ها ارتش اسرائیل را بر آن داشت تا با انتشار بیانیه‌ای چنین اقداماتی را محکوم کنند. “دانیل هاگاری” سخنگوی ارتش اسرائیل اخیرا با انتشار بیانیه‌ای گفت: “در هر صورت هر آن چه با ارزش‌های ارتش اسرائیل همسو نباشد با اقدامات انضباطی همراه خواهد بود”.

سربازان اسرائیلی علاوه بر غارت و خرابکاری در حال نصب نماد‌های اسرائیلی و یهودی در سراسر مناطق تحت محاصره خود هستند. یک منورای حنوکا به ارتفاع ۱۳ متر در شجاعیه یکی از پرجمعیت‌ترین مناطق مرکز غزه نصب شد. پرچم‌های اسرائیل نیز در سراسر منطقه محاصره شده نصب شده اند. “دیمی ریدر” روزنامه نگار در توئیتر در پاسخ به تصویری از پرچم در وسط محله‌ای ویران شده نوشت: “من تعجب می‌کنم که چند اسرائیلی می‌دانند که کل پروژه صهیونیستی برای فلسطینیان شبیه این تصویر است”.

تصویر دیگری که در خان یونس در یک خانه فلسطینی گرفته شده که چند سرباز اسرائیلی را نشان می‌دهد که پوستری را در دست دارند که روی آن نوشته شده است: “تنها شهرک سازی در غزه پیروزی است”.

در سال ۲۰۰۵ میلادی اسرائیل از غزه خارج شد و حدود ۸۰۰۰ شهرک نشین یهودی و سرباز اسرائیلی ساکن در ۲۱ شهرک اطراف غزه را به کرانه باختری اشغالی منتقل کرد. چندین شخصیت راست افراطی از جمله وزرای دولت تحت رهبری نتانیاهو در هفته‌های اخیر خواستار بازسازی شهرک‌های اسرائیلی در آن منطقه شده اند.

خلیلی می‌گوید ایده برقراری یک انضباط نظامی منظم اسرائیلی یک افسانه است. او افزود: “ارتش اسرائیل از سربازان وظیفه‌ای تشکیل شده که اکثرشان متعهد به صهیونیسم هستند و به حق خود برای اسکان در هر نقطه بین رود اردن و دریای مدیترانه باور دارند. صفوف افسران ارتش اسرائیل مملو از متعصب‌ترین شهرک نشینان است که مانند جناح راست در نقاط دیگر همواره به سمت ارتش و سایر نهاد‌های استفاده کننده از قوه قهرآمیز و زور سوق یافته اند”.

چندین مفسر و تحلیلگر اشاره کرده اند که انتشار چنین کلیپ‌هایی از سوی اسرائیلی‌ها تلاشی عمدی برای “جنگ روانی” بوده است. “مرتضی حسین” روزنامه نگار در این باره نوشته است:”به نظر می‌رسد کلیپ‌هایی که در آن سربازان اسرائیلی فلسطینیان را برهنه کرده و مغازه‌ها را غارت می‌کنند به شکلی عمدی با هدف تضعیف روحیه مردم غزه و تقویت روحیه اسرائیلی‌ها در داخل اسرائیل منتشر شده اند. با این وجود، در سطح بین المللی انتشار این تصاویر پیامی منفی را ارسال می‌کند و مغایر با تبلیغات دولت اسرائیل است که مدعی شده ارتش اسرائیل یک ارتش بسیار حرفه‌ای به سبک غربی است”.

خلیلی نیز می‌گوید: “وندالیسم و غارتی که می‌بینیم احتمالا ناشی از بی انضباطی است و هم چنین یک عنصر جنگ روانی محسوب می‌شود. اگر این طور نبود وب سایت‌های رسمی نظامی و گروه‌های موجود در رسانه‌های اجتماعی برخی از این رفتار‌های فاحش را پست و منتشر نمی‌کردند”.

منبع

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا